W dniu 17 czerwca 2024 roku, wszedł w życie art. 27e ust. 1 pkt 2) oraz 39a ust. 1 pkt 2) Ustawy z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 26 maja 2023 roku o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023, poz. 1123) („Ustawa Nowelizująca”).
Na podstawie Ustawy Nowelizującej, wszyscy kierowcy taksówek świadczących usługi w zakresie przewozu osób, od 17 czerwca 2024 r. są zobowiązani do legitymowania się polskim prawem jazdy.
Wątpliwości dotyczą jednak daty, od której przedsiębiorcy prowadzący pośrednictwo przy przewozie osób są zobowiązani do weryfikacji kierowców wykonujących przewóz osób zlecony przez przedsiębiorców, którzy rozpoczęli współpracę z danym pośrednikiem przed dniem 17 czerwca 2024 r. w zakresie posiadania wydanego w Polsce krajowego prawa jazdy.
W niniejszym artykule przedstawione zostaną przyczyny wątpliwości oraz rozbieżnych interpretacji z zakresu wejścia w życie nowych obowiązków pośredników przy przewozie osób jak również sankcje za niedostosowanie się do nowych przepisów.
Przechodząc do analizy wejścia w życia nowych obowiązków pośredników przy przewozie osób, na wstępie należy przytoczyć art. 12 Ustawy Nowelizującej, zgodnie z którym:
Przedsiębiorca prowadzący pośrednictwo przy przewozie osób, o którym mowa w art. 27b ust.1 ustawy zmienianej w art. 2 [to jest ustawy o transporcie drogowym, przypis własny] w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy [to jest Ustawy Nowelizującej, przypis własny] dokonuje weryfikacji, o której mowa w art. 27e ust. 1 ustawy zmienianej w art. 2, osób wykonujących przewóz osób zlecony na rzecz tego przedsiębiorcy, z którymi rozpoczął współpracę przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy. Przedsiębiorca prowadzący pośrednictwo przy przewozie osób, o którym mowa w art. 27b ust. 1 ustawy zmienianej w art. 2, w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy dokonuje weryfikacji, o której mowa w art. 27e ust. 1 ustawy zmienianej w art. 2, osób wykonujących przewóz osób zlecony na rzecz tego przedsiębiorcy, z którymi rozpoczął współpracę przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.
Ustawa Nowelizująca weszła w życie z wyjątkami wskazanymi w art. 22 pkt 1) – 5) Ustawy Nowelizującej w dniu 1 lipca 2023 roku, jednakże nowo dodany art. 27e ust. 1 ustawy o transporcie drogowym w brzmieniu nadanym Ustawą Nowelizującą, z wyjątkiem art. 27e ust. 1 pkt 2 mówiącym o obowiązku posiadania przez kierowcę taksówek polskiego prawa jazdy, wszedł w życie 17 września 2023 roku. W związku tym, już w ubiegłym roku pojawiła się wątpliwość czy obowiązek dokonania przez pośredników przy przewozie osób weryfikacji kierowców taksówek na aplikację powinien być liczony w terminie 3 (trzech) miesięcy od:
Wydaje się, że literalnie interpretując art. 12 Ustawy Nowelizującej, termin 3-miesięczny określający czas na weryfikację kierowców współpracujących z platformami świadczącymi pośrednictwo przy przewozie osób powinien być liczony od dnia 1 lipca 2023 roku, jednakże taka interpretacja prowadziłaby do wniosku, że pośrednicy byli zobowiązani do weryfikacji kierowców współpracujących z platformami jeszcze przed dniem wejścia w życie art. 27e Ustawy Nowelizującej, który nałożył obowiązek weryfikacji kierowców przez pośredników przy przewozie osób, w związku z czym, przyjmując racjonalność ustawodawcy w mojej opinii 3-miesięczny termin na dokonanie weryfikacji kierowców powinien być liczony od dnia 17 września 2023 roku.
Według jednej z interpretacji art. 12 Ustawy Nowelizującej, termin 3-miesięczny na weryfikację posiadania przez kierowców taksówek współpracujących z pośrednikami przy przewozie osób polskiego prawa jazdy, powinien mieć zastosowanie również w odniesieniu do wejścia w życie art. 27e ust. 1 pkt 2) ustawy o transporcie drogowym, który to artykuł wprowadził obowiązek posiadania przez kierowców taksówek polskiego prawa jazdy. Przyjęcie takiej interpretacji oznacza, że pośrednicy mają czas do 17 września 2024 roku do weryfikacji wymogu posiadania przez kierowców taksówek współpracujących z platformami taksówkarskimi na dzień 17 czerwca 2024 roku, posiadania polskiego prawa jazdy.
Interpretacja taka wydaje się sprzeczna z intencją ustawodawcy oraz dotychczasowym stanowiskiem Ministra Infrastruktury. Ponadto, z brzmienia art. 12 Ustawy Nowelizującej wynika, że miał on zastosowanie jedynie do wejścia w życie art. 27e ustawy o transporcie drogowym, który nałożył na pośredników dodatkowe obowiązki weryfikacyjne, w związku z czym ustawodawca zdecydował się na przyznanie pośrednikom dodatkowych 3 (trzech) miesięcy w celu zweryfikowania kierowców w sposób określony w art. 27e ustawy o transporcie drogowym , a dwunastomiesięczne odroczenie vacatio legis w odniesieniu do art. 27e ust.1 pkt 2 ustawy o transporcie drogowym miało na celu jedynie przyznanie więcej czasu zagranicznym kierowcom na wyrobienie polskiego prawa jazdy.
Biorąc pod uwagę powyższe, należałoby uznać, że artykuł 12 Ustawy Nowelizującej odnosił się jedynie do wejścia w życie zdecydowanej większości postanowień art. 27e ustawy o transporcie drogowym w dniu 17 września 2023 roku i nie może zostać wykorzystany ponownie do pośredników w odniesieniu do wejścia w życie art. 27e ust. 1 pkt 2 tejże ustawy, dlatego też pośrednicy przy przewozie osób są zobowiązani już od 17 czerwca 2024 doku do weryfikowania posiadania przez kierowców taksówek polskiego prawa jazdy. Mimo powyższych argumentów, z uwagi na niedoprecyzowanie przez ustawodawcę treści art. 12 Ustawy Nowelizację odmienna interpretacja również może być uznana za uzasadnioną.
Wątpliwości nie budzi jednak to, że w odniesieniu do kierowców, którzy rozpoczną współpracę z pośrednikami przy przewozie osób już od dnia 17 czerwca 2024 roku, obowiązek weryfikacji przez pośredników posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców obowiązuje już od tej daty.
Zgodnie z art. 95f ust. 1 ustawy o transporcie drogowym, przedsiębiorca prowadzący pośrednictwo przy przewozie osób, który nie dopełnił obowiązku weryfikacji posiadania przez kierowców taksówek, z którymi współpracuje, polskiego prawa jazdy podlega karze pieniężnej w wysokości 10.000,00 PLN. Warto wskazać, że na podstawie art. 95f ust. 2 Ustawy o transporcie drogowym. W przypadku stwierdzenia, że po nałożeniu kary pieniężnej w wysokości 10.000,00 PLN, przedsiębiorca prowadzący pośrednictwo przy przewozie osób, nie dopełnia obowiązku weryfikacji, o której mowa w art. 27e ust. 1 Ustawy o transporcie drogowym, kara pieniężna wzrośnie do 50.000,00 PLN.
Przechodząc do podsumowania omawianego zagadnienia, należy wskazać, że ratio legis wprowadzenia obowiązku posiadania polskiego prawa jazdy przez zagranicznych kierowców taksówek było zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów oraz dodatkowa kontrola posiadania prawa jazdy przez tych kierowców, dlatego też przyjęcie jednolitej daty wejścia w życie obowiązku weryfikacji przez pośredników posiadania przez kierowców polskiego prawa jazdy jest bardzo istotna. Wydaje się, że nieuchronnym jest wydanie interpretacji przez Ministra Infrastruktury lub Głównego Inspektora Transportu Drogowego wskazujące, którą interpretację art. 12 Ustawy Nowelizującej należy uznać za prawidłową w rozumieniu wyżej wskazanych organów administracji publicznej.
Zapraszamy do kontaktu, jeżeli potrzebują Państwo wsparcia w zakresie zrozumienia obowiązków ciążących na kierowcach lub pośrednikach przy przewozie osób wynikających z ustawy o transporcie drogowym, procesu wymiany zagranicznych praw jazdy na polskie oraz sankcji za niedopełnienie obowiązków wynikających z ustawy o transporcie drogowym.
Ready to go
next level?